X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ubezpieczenie od bezrobocia - czy zawsze chroni przed utratą pracy?

2009-05-07 09:11 czwartek
Piotr Szostakiewicz
Od początku roku przez Polskę przetacza się fala zwolnień. Praktycznie nikt nie może być pewny swojego miejsca pracy. Stopa bezrobocia w styczniu wynosiła 10,5 % i nic nie wskazuje na to, aby przestała rosnąć. Czy można się zabezpieczyć przed utratą pracy?

Ubezpieczenie od bezrobocia

Pomimo wielu wcześniejszych prób związków pracowniczych, nie udało się w Polsce wprowadzić indywidualnych, ogólnodostępnych ubezpieczeń od bezrobocia. Możesz się zabezpieczyć przed utratą pracy tylko w przypadku zaciągnięcia kredytu w banku. Wiąże się to jednak z dodatkowym kosztem, który doliczany jest do raty kredytu. W wielu przypadkach ubezpieczenie takie nie jest obowiązkowe i nie wszyscy biorący kredyt wykupują dodatkowo polisę. Jednak jeżeli nie przystąpisz do ubezpieczenia w momencie zawierania umowy kredytu, potem koszty mogą być o wiele wyższe albo bank nie wyda zgody na zawarcie ubezpieczenia.

Koszt ubezpieczenia od utraty pracy


Składka za ubezpieczenie od bezrobocia wynosi od 1 do 3% sumy ubezpieczenia, czyli raty kredytu. W zależności od wysokości kredytu i oferty zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych więcej za każdą ratę. W tym roku towarzystwa ubezpieczeń współpracujące z bankami w ramach ubezpieczeń na wypadek bezrobocia zapowiadają wzrost składek.

Ubezpieczenie od utraty pracy – jak to działa

Kiedy utracisz pracę i wcześniej zabezpieczyłeś kredyt ubezpieczeniem od bezrobocia, nie musisz się martwić o spłatę, w zależności od oferty, od 6 do 12 kolejnych rat. Aby jednak uzyskać takie świadczenie musisz spełnić szereg warunków, których nie wszyscy są świadomi. Uzyskanie takich informacji przy okienku bankowym, kiedy chcesz zgłosić fakt utraty pracy, może być bardzo frustrujące. Dlatego zapoznaj się dokładnie z ogólnymi warunkami swojego ubezpieczenia.

Towarzystwo na pewno nie pokryje Twoich rat kredytowych, jeżeli sam złożysz wypowiedzenie. Poza tym wiele umów ubezpieczenia od bezrobocia zawiera warunek zwolnień grupowych. Jeżeli tylko Ty utraciłeś pracę, możesz nie uzyskać świadczenia. Ale na tym nie koniec. Ubezpieczenie zadziała tylko pod warunkiem, że byłeś zatrudniony na umowę o pracę co najmniej przez jakiś czas, na przykład pół roku albo rok. Bardzo często wymagany jest status bezrobotnego. Czasami nawet sama rejestracja w urzędzie nie wystarczy, musisz także nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

To niestety nie jest jeszcze koniec kruczków prawnych w umowach ubezpieczenia od utraty pracy. Niektóre oferty dostępne przy kredytach zaciąganych w obcej walucie, zawierają ograniczenia dotyczące wysokości spłacanych rat. Możemy się na przykład spotkać z sytuacją, w której bank pokrywa ratę we frankach szwajcarskich po kursie maksymalnie 10% wyższym od tego, który obowiązywał w momencie zawierania umowy. Resztę musisz wtedy zapłacić z własnej kieszeni.

Inne sposoby zabezpieczenia na wypadek bezrobocia  

Jak widać ubezpieczenie od bezrobocia nie zawsze daje ochronę, jakiej się spodziewamy. Dlatego warto każdego miesiąca odkładać pieniądze na cięższe czasy. Mając zabezpieczenie w postaci oszczędności, które wystarczą na przeżyciu kilku miesięcy, można spokojnie przystąpić do poszukiwania nowej pracy.


Piotr Szostakiewicz

Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
  • 2013-04-19 12:59 piątek ~Pawel | [+] odpowiedz
    Ubezpieczenie kredytu moze okazac sie porazka dla ubezpieczajacego.Wzialem kredyt na 7 tys.zl., zaplacilem 1700 za ubezpieczenie, dwa tygodnie po tym stracilem prace.Zglosilem fakt w banku, przy podpi... czytaj dalej »
  • 2009-11-07 12:02 sobota ~tomasz | [+] odpowiedz
    w moim przypadku tu.ergo hestia odmowiło wypłaty roszczenia podajac za powod iż moja praca była zawarta na czas okreslony lecz w umowie niema wzmianki na ten temat czy moje zatrudnienim ma byc na czas... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Europejski Komitet Ubezpieczeń - działający w Brukseli europejski związek ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.